PROGRAM
2. evropske konvencije PRT in SRT
Grand Hotel Zagreb
Zagreb, 8. in 9. 3. 2024
Petek, 8. 3. 2024
Jezik: hrvaščina in slovenščina
Okrogla miza je namenjena poročanju predstavnikov sekcij PRT in SRT posameznih društev: kaj se je dogajalo med obema konvencijama, kako so sekcije delovale, kakšne so novosti. Predstavniki Hrvaške psihoterapevtske zbornice bodo poročali o svojem delu v zbornici in delili novosti, če bodo, izvedeli pa bomo, katere so novosti v zvezi s sprejetjem zakona o psihoterapiji v Sloveniji. Predstavniki društva iz Bosne in Hercegovine bodo delili tudi novosti, povezane s svojo vlogo.
Jezik: hrvaščina
V tem predavanju bom izhajal iz preproste izjave klienta in bomo potem, skozi celično biologijo in teleologijo poskušali razložiti človeški organizem kot avtopoetski sistem. Z razumevanjem specifičnih navodil naših klientov lahko dojamemo pomen oziroma namen njihovih dejanj. Aktualni razvoj realitetne terapije gre v raziskovalno smer, v kateri se terapevt uresničuje kot raziskovalec in tolmač klientovih izjav, da bi lahko opravljal svoje delo, pa mora najprej razumeti sebe in namen svojega delovanja.
Jezik: hrvaščina
Prepoznati pomen dejavnikov tveganja za razvoj bolezni, razumeti razvoj in namen simptomov, ponuditi izkustvene vire za morebitno ozdravitev organizma – ali obstajajo stične točke med medicinskim in psihoterapevtskim vidikom. Ali obstaja razlika v obnašanju organizma pri telesnih in duševnih motnjah? Ali obstaja jasna razlika med somatskim in psihičnim razvojem? Je t.i psihosomatika motnja na ravni duha ali telesa ali ravno dokaz njune kompleksne nerazdružljivosti? Na predavanju nameravam deliti svoje celostno razumevanje razvoja težav pri pacientih in klientih, kar se mi zdi izjemno pomembno za celovitejše razumevanje bistva človekovega zdravja. Predavanje predstavlja priložnost za raziskovanje kompleksnosti delovanja človeškega organizma z namenom krepitve psihoterapevtskih kompetenc.
Jezik: hrvaščina
Skozi celotno predavanje se medicinske teme in koncepti prepletajo, povzemajo in razlagajo v jeziku teorije izbire. Skozi predavanje na kratko razložim, kaj se dogaja z našim telesom v akutnem in kroničnem stresu ter kaj se dogaja med spremembo prepričanj, kot je na primer v procesu psihoterapije.
Jezik: slovenščina
Popolnost je koncept, ki smo si ga ustvarili in predstavlja naša specifična navodila, ki tvorijo idealno predstavo nas samih. Z idealno predstavo nas samih nimamo težav dokler se jo zavedamo in razumemo namenskost te predstave. Težave začutimo tedaj, ko realizacijo svoje popolnosti vežemo na druge. Ko verjamemo, da lahko z določenim vedenjem pri drugih dosežemo, da nas bodo sprejeli, v kolikor se bomo vedli v skladu z našo predstavo popolnosti. Ker z našimi prizadevanji običajno ne dosežemo tovrstnih »aplavzov« počasi omagujemo.
V prispevku bom prikazala možnost, način kako omagani in onemogli klienti z ozaveščanjem svojega počutja sebe vodijo v razumevanje namenskosti lastnih prizadevanj.
Jezik: slovenščina
Predstavitev primera devetošolke, ki je prenehala hoditi v šolo; razumevanje njenih frustracij, frustracij staršev ob njej in pomenu prispevka šole ter vrstnikov ob ponovni vrnitvi v šolo.
Prikaz klienta, ki ima v življenju izjemno malo življenjskih vlog, pa tudi tiste vloge, ki jih ima, ne dojema, da jih realizira sam , ampak sebe vidi kot žrtev vedenja svoje punce, očeta, sestre in sodelavcev v službi. V življenju je imel samo enega prijatelja, s katerim se je nehal družiti. Pred 4 leti ga je napadel moški, ki je bil pod vplivom narkotikov. Od tega dogodka išče ravnovesje tako da kreira paranoične ideje, da mu napadalec sledi, ga nadzoruje in upravlja z ljudmi okoli njega. Z razvojem takšnih vedenj se klient vedno bolj izolira in s tem poglablja svojo frustracijo.
Jezik: hrvaščina
Predstavila bom svoje razumevanje namena vsebine in intenzivnosti ponavljajočih se depresivnih epizod, ki jih klient razvije glede na interpretacijo različnih faz partnerskega odnosa.
POZOR: Predavanje ni za nepopravljive romantike.
Oktobra 2023 je pet udeleženk edukacije iz Teorija izbire in realitetne terapije v Pazinu ustanovilo Center za duševno zdravje Vijal. Pri individualnem delu s strankami, partnerskem in družinskem svetovanju prenašajo znanje, pridobljeno z dolgoletnim učenjem, poučevanjem, svetovanjem, izkušnjami in samoizpopolnjevanjem v vseh svojih vlogah. Temeljni cilj Centra za duševno zdravje Vijal je ustvarjanje možnosti in pogojev za krepitev duševnega zdravja vseh članov skupnosti, predvsem z izvajanjem individualnih, partnerskih in skupinskih svetovalnih storitev ter s ponudbo psihoedukativnih znanj, organizacijo delavnic. , forumi, okrogle mize, javna predavanja, seminarji in druge oblike izobraževanja, vse z namenom ohranjanja duševnega zdravja v skupnosti. Svojo ljubezen in strast do svetovanja in psihoterapije želimo predstaviti vsem zainteresiranim in jih spodbuditi k začetku, nadaljevanju ali zaključku izobraževanja.
Mirjana Belavić: Trening mentalne svobode
Jezik: hrvaščina
V predstavitvi bom predstavila svojo izkušnjo uporabe programa Mental Freedom Training na Hrvaškem: kako izgleda proces in kakšne so dosedanje izkušnje udeležencev.
Tamara Velikonja : Vključevanje pisanja v psihoterapijo z mladimi
Jezik: slovenščina
Mladi lahko uporabljajo pisanje v udobju svojega doma kot orodje za samorefleksijo med srečanji. Ta pristop jim omogoča globlje in bolj ozaveščeno razmišljanje o lastnih izkušnjah, zaznavah, čustvih, vedenju, morda celo o prepričanjih ter lažje soočanje s temami, ki jih morebiti težko izrazijo ustno.
Procesiranje in samorefleksija s pomočjo pisanja lahko pomembno izboljšata napredek terapij, saj omogočata ciljno kontinuirano delo na osebnostni rasti in premagovanju izzivov tudi izven terapevtskega pogovora. Terapevt s prebiranjem zapisov pridobi boljši vpogled v notranji svet mladega človeka, kar lahko uporabi tudi kot predmet pogovora. Na ta način se le-ta počuti bolj vključenega v lastno terapijo, kar poveča zaupanje in sodelovanje.
Nina Hrenić: Telo v psihoterapiji
Jezik: hrvaščina
Predstavitev bo prikazala izkušnjo udeležbe na delavnici telesne psihoterapije z uporabo dela s telesom, dihanjem in čuječnostjo v psihoterapevtskem procesu.
Sobota, 9. 3. 2024
John Brickell : Moč sprejemanja
Jezik: angleščina
To srečanje se bo osredotočilo na nujnost in učinkovitost pravega SPREJEMANJA v procesu zdravljenja čustvene in fizične bolečine. Seja bo čim bolj interaktivna in se bo nanašala na izkušnje primerov/klentov. Upam, da bo dovolj časa za vprašanja in povratne informacije.
Asja Cvitanović, Dubravka Stijačić, Danko Butorcu: Klinična praksa, supervizija
Jezik: hrvaščina
Namen okrogle mize je razpravljati o tem, kaj je in kaj ni klinična praksa PRT in SRT, pa tudi videti potrebe po superviziji drugih oblik prakse, ki jih izvajajo kolegi. Nekateri kolegi že imajo supervizijske izkušnje, zato nameravamo raziskati koristi, ki jih prepoznavajo za svoj razvoj, ter morebitne predloge za izboljšanje supervizije. Pogovarjali se bomo tudi o pomenu supervizije za tehnični napredek, torej podaljšanje licence, še bolj pa za strokovni napredek in nenehen razvoj kompetenc.
DELO V PODSKUPINAH: Strategije kontinuiranega strokovnega razvoja psihoterapevtaov in savetovalcev
Jezik: hrvaščina, slovenščina, angleščina
Moderator: Danko Butorac